Periodontologia Leczenie chorób przyzębia

Periodontologia zajmuję się chorobami przyzębia.

Przyzębie zaś tworzą dziąsła, ozębna, cement korzeniowy i kości wyrostka zębodołowego. Tkanki przyzębia mocują zęby do kości. Przyzębie odgrywa kluczową rolę w procesie żucia oraz fonacji, czyli tworzenia dźwięku. Zaburzenia chorobowe w obrębie przyzębia mają też istotny wpływ na wygląd estetyczny pacjenta.

Przede wszystkim nieleczone stany zapalne mogą doprowadzić do utraty zębów przez pacjenta, a także do poważnych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy choroby układu sercowo-naczyniowego.

Wszystko zaczyna się zwykle od niekontrolowanego nagromadzenia płytki nazębnej, w której znajdują się bakterie inicjujące proces niszczenia tkanek przyzębia. Najczęstsze schorzenia periodontyczne to zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia.

Powodem rozwoju chorób przyzębia może być osłabiony stan zdrowia pacjenta (zaburzenia systemu immunologicznego czy hormonalnego, cukrzyca, stosowanie leków przeciwpadaczkowych i przeciwzakrzepowych, niedobory wynikające z nieprawidłowej diety). Przyczyną choroby może być też źle prowadzone leczenie dentystyczne, nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne, a także nawyk zgrzytania zębami. Zgubne dla przyzębia są też nałogi, takie jak palenie tytoniu czy nadmierne spożycie alkoholu. Na powierzchni źle czyszczonych zębów gromadzą się i zalegają płytka nazębna oraz kamień. Bakterie, które narastają w płytce nazębnej wywołują stany chorobowe i inicjują proces degeneracji tkanek przyzębia.

Pacjenci często zwracają się do dentysty dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana i istnieje poważne zagrożenie utraty jednego lub więcej zębów. Często bagatelizują takie symptomy jak zaczerwienione, przekrwione i opuchnięte dziąsła. Zapalenie dziąseł zasadniczo nie wywołuje dolegliwości bólowych u pacjenta, stąd zwykle nie domyśla się on, że powinien pójść do dentysty. Krwawiące dziąsła są niekiedy mylnie postrzegane jako zjawisko normalne, zamiast jako stan chorobowy. Tymczasem jest to często zwiastun zapalenia i sygnał, że powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z naszym lekarzem prowadzącym.

Centrum stomatologiczne Emdentic
zapewnia opiekę stomatologiczną w zakresie

Zobacz całą naszą ofertę

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej